מלידה לבגרות

המל״ל – מלידה לבגרות שכפול הצלחה – מן העיר לקיבוץ ! / מאת : ד”ר עדנה פשר ואורלי גפני

מלידה לבגרות

אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים שלנו היה ליווי של מינהל החינוך בעיריית חיפה בהקמת יותר ממאה (!) קהילות עשייה חינוכיות כולן ממוקדות בשיפור מערכת החינוך בעיר מלידה לבגרות ובקיצור, מל״ל  – גם על ציר היום וגם על ציר הגיל. בקהילות העשייה החינוכיות פעלו ביחד בשכונות ברחבי העיר עובדי החינוך בכל הגילאים – מלידה לבגרות וגם ההורים וגם האקדמיה והתעשייה. כולם!!! כי ביחד מצליחים !

ליווינו את התוכנית הנהדרת, שהפכה לימים למחלקה במינהל החינוך, במשך 7 שנים (!) והצגנו את הישגיה המרשימים גם בכנסים בארץ וגם בחו״ל – למשל, בכנס ברצלונה לערים חכמות בשנת 2016. עם חילופי השלטון בחיפה ושינוי סדרי העדיפויות – התכנית החדשנית דעכה, לצערנו – כאן המקום לציין כי חדשנות זקוקה לתמיכה מתמשכת כדי להפוך לחלק בלתי נפרדת מן הארגון – זו משמעותה של הטמעה של תפיסת עולם חינוכית.

לשמחתנו, נמצא מקום אחר להטמיע בו את תפיסת המל״ל ואני שמחה ללוות אותה בהצלחה רבה גם שם. אורלי גפני משמשת היום כמנהלת של כל מערכת החינוך בקיבוץ ״כפר המכבי״ – גם מוסדות הגיל הרך וגם מוסדות החינוך החברתי של הילדים והנוער, שלומדים בבתי הספר.

האתגר בניהול מערכת מורכבת כזו הוא גדול עם זאת הטמעת תפיסת המל״ל הפכה את האתגר להזדמנות – בדיוק כמו בפתגם מעורר ההשראה שאימצנו בתוכנית הראשונה בחיפה – ״הכפר כולו מגדל את הילד״  ובהקשר הנוכחי: הקיבוץ כולו מגדל/ת ילדים בריאים ושמחים על רצף הגיל ורצף היום. אורלי גפני מובילה שותפות רחבה של כל הקיבוץ בחינוך ילדיו וילדים מבחוץ, שמצטרפים אליהם בשל איכות החינוך הקיבוצי. גם המחסור החמור בהון אנושי במערכות החינוך בארץ הופך כאן להזדמנות, כשהורים וחברי קיבוץ בכל הגילאים נענים לפנייתה של אורלי להצטרף למעשה החינוכי.

בייחוד בחופשות – גם בקיץ וגם בחגים – אורלי מצליחה לנהל שפע של פעילויות לכל הגילאים כשכולם עוזרים לכולם – כמו במשפחה מורחבת. להישג החינוכי המרשים – שמחזיר לקיבוץ את ערכי הליבה שלו – כל אחד תורם לפי יכולתו ומקבל לפי צרכיו – ממש כמו במשפחה – נוסף גם הישג כלכלי! משמעותי משמע,  היכולת לקיים חינוך איכותי בתקציב מאוזן ! כי ההירתמות הרחבה מאפשרת גם התייעלות ממשית !

כך הצלחנו ביחד להטמיע חדשנות מרגשת בחינוך הקיבוצי, ״הכפר כולו מגדל את הילד ביחד מלידה לבגרות !״ ובקיבוץ זה מרגש כפליים – שותפות כזו בעשייה החינוכית של מחנכים והורים ביחד היא אחד מערכי הליבה של הקיבוץ !

זכינו!

שתינו ביחד נשמח לסייע לכם להטמיע את תפיסת המל״ל גם בעיר וגם בכפר!

edna@pasher.co.il

Posted in אסטרטגיה וניהול שינויים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *