img-demo-4

לא תמיד צריך משקיע כדי לצמוח

img-demo-4

צמיחה בארגונים מושגת בדרך כלל על ידי פיתוח יכולות חדשות בתוך הארגון או על ידי מיזוגים ורכישות. צמיחה מסוג זה כרוכה בהשקעות גבוהות וברמת סיכון גבוהה, בעיקר בסביבה עסקית סוערת.

אפשר לצמוח גם אחרת: באמצעות שותפויות “רכות” עם סיכוי גבוה וסיכון נמוך בו זמנית.

בארגונים עתירי ידע, והיגיע הזמן שנבין, שכל הארגונים עתירי ידע בימינו, דרך זו היא הדרך המומלצת. הסיבה היא ש”עובדי הידע” הם הנכס האסטרטגי של הארגון אבל נכס זה הוא מאוד פגיע. העובדים אינם רכושו של הארגון והם יכולים לקום וללכת בכל רגע, והם גם עושים זאת בקצב הולך וגדל. ארגונים מוצאים עצמם משקיעים הון רב בגיוס, מיון, קליטה, הכשרה והעשרה של העובד – וכל ההשקעה הזו עלולה להימחק כהרף עין.

טכנולוגית התקשוב המתקדמת מאפשרת לארגון לפתח יכולות מעבר לגבולות המקום והזמן – תוך יצירת שיתופי פעולה עם ארגונים אחרים ועם מומחים ששומרים על עצמאותם – וכל זאת תוך נטילת סיכון הרבה יותר נמוכה מזו שתיארנו.

אתחיל בסיפור אישי – בבחינת “רק על עצמי לספר ידעתי”. בשנות התשעים, כשחברות הייעוץ הגדולות נכנסו לארץ, בחנו גם אנחנו אפשרות להתמזג או להימכר לאחת מהן. חדוות העצמאות, חוסר הרצון להפוך לעוד אחד מאלפי השותפים בחברה גדולה, וגם העובדה, שרוב רובם של המיזוגים והרכישות נכשלים, מנעו בסופו של דבר את העניין. גם הרצון להישאר יועצת ולא להפוך למנהלת מנעו ממני את הצמיחה באמצעות גיוס עובדים רבים. וכך פנינו לדרך של צמיחה באמצעות שיתופי פעולה גם בארץ וגם בחו”ל. הניסיון מראה, ששיתופי פעולה אלה הם מערכות יחסים ארוכות טווח פי כמה מאלה שהיו לנו עם שותפים או עם עובדים. למדנו, שעבודה משותפת מבוססת על אמון ועל גמישות בבחינת “ביחד ולחוד” בו זמנית של ארגונים המשתפים פעולה היא פיתרון עם יתרונות משמעותיים.

ומעבר לסיפור האישי – יחד עם חברת פוינטר הישראלית ועם רון דביר מחברת Innovation Ecology אנו שותפים במחקר יישומי רחב היקף Symphony בקונסורציום שכולל ארגונים אירופיים, קנדיים ואוסטרליים ומטרתו לפתח מודל לצמיחה תוך כדי התחדשות מתמדת המבוססת על ניהול ידע וחדשנות ברשתות של ארגונים המשתפים ביניהם פעולה כדי לצמוח.

פרוייקט סימפוני מתמקד בצמיחה של ארגונים קטנים ובינוניים SMEs

(Small Medium Enterprises). הנחת העבודה של הפרוייקט היא ששיטות הניהול הישנות אינן מתאימות עוד לניהול של חברות כאלה בסביבה העסקית של היום. המטרה היא לפתח שיטות חדשות וארגז כלים חדש למנהלים, שרוצים לנווט ארגון קטן או בינוני לעבר העתיד בים העסקי הסוער. בקונסורציום חברים ארגונים כאלה, שמשמשים מעבדה לפיתוח ולבחינה של השיטות והכלים החדשים, וכן מכוני מחקר וייעוץ שיחד איתם עוסקים במלאכה.

להלן חמשת השיטות והכלים שאנו מפתחים בסימפוני:

1. SymLogic יהיה ספר למנהל שיציג את הגישה האסטרטגית של צמיחה באמצעות רשת של שיתופי פעולה.

2. SymFit יהיה שילוב של שיטה ותוכנה. התוכנה תציג באופן חזותי ודינאמי את מיקומו של הארגון מול ההזדמנויות והאיומים של הסביבה החיצונית ותסייע למנהלים לבחון את מידת ההתאמה של היכולות של הארגון לשינויים בסביבתו העסקית.

3. SymCockpit יהיה גם הוא שילוב של שיטה ותוכנה שיאפשר מדידה של הביצועים האסטרטגיים של הארגון בפועל.

4. SymAchord יהיה מערכת לניהול משאבים שתאפשר ניהול איכותי של פרוייקטים ואנשים. המערכת תאפשר לנהל יכולות אלה ברשת של הארגונים המשתפים פעולה כדי לצמוח ביחד ותאפשר שילוב אופטימאלי של יכולות אלו.

5. SymMemory יהיה שילוב של שיטה ותוכנה שתאפשר ללמוד מן הניסיון של הארגון מעבר לגבולותיו ויכלול גם ניתוחי אירועים של פעילות בשיתופי הפעולה האסטרטגיים, כדי לאפשר למידה מבסיס מידע גדול ורחב משותף לכל החברים ברשת.

האומנם אין סיכונים בצמיחה תוך כדי שיתוף פעולה ?

מובן שלא. אין עולם ללא סיכונים, אולם מול החלופות הישנות – מידת הסיכון בדרך זו קטנה יותר באופן משמעותי. עלות הכניסה לרשת של שיתופי פעולה נמוכה פי כמה מהצמחת יכולות באופן אורגאני בתוך הארגון. היציאה מן ההתקשרות קלה פי כמה מזו שברכישות ומיזוגים. הכול מבוסס על אמון הדדי ומי שמועל באמון זה – פשוט מפסיקים לשתף איתו פעולה.

אז לפני שאתם ממהרים לחפש משקיע, לפני שאתם ממהרים לוותר על העצמאות הארגונית, נסו דרך זו. קרוב לודאי שתגלו, שהיא יותר זמינה ויותר זריזה ומתאימה יותר לצרכים שלכם בעולם העסקי התוסס.

Posted in ניהול ידע וחדשנות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *