מעבר בין הדורות בעסקים משפחתיים – ד”ר עדנה פשר

אנחנו מאוד אוהבים לעבוד עם עסקים משפחתיים. הם מהווים אתגר מקצועי מרתק. כיצד לסייע למנהלים אותם לשמור גם על המשפחה וגם על העסק – מורכב ביותר.

גם לנו עסק משפחתי, ואנחנו חווים את המורכבות בעצמנו, וזה מוסיף עומק בעבודה שלנו כיועצים לאחרים.

אחד האתגרים המורכבים ביותר בעסק המשפחתי הוא המעבר בין הדורות.

יש משפחות, שבוחרות לברוח מהתמודדות עם אתגר זה על ידי מכירת העסק לאחרים, אולם בעיני הפיתרון המועדף הוא המשך הצמיחה של העסק בתוך המשפחה, ובתהליך אבולוציוני טבעי העברת האחריות לעתידו מדור לדור.

עסק משפחתי, ככל ארגון, הוא אורגניזם חי עם מורשת ונשמה וכדאי להתייחס אליו כאל נכס שיש לו בצד המורכבות גם יתרונות בניהול המשפחתי.

היתרונות למשפחה – שבצד היותו מקור להכנסות הוא מהווה גם בית חם לילדי המשפחה לגדול בו באווירה תומכת ומאפשרת התנסות בקשר רחבה של תפקידים, כשכל אחד מן הילדים הגדלים מתאהב במה שמתאים לו, מעניין לו, ממצה את חוזקותיו. אנחנו מלווים חברה, שהמייסד הלך לעולמו והדור הבא מנהל את העסק – כמנכ״לים משותפים – ולכל אחד אחריות לתחום מסויים ובנוסף גם שותפות באחריות הכוללת לניהול הארגון כולו. זה לא קרה בין יום. שלושתם עבדו בארגון לצד האב המייסד, למדו ממנו וממשיכים את דרכו בטיפוח משפחתיות כערך, גם עם מי שאינם בני המשפחה עצמה.

באותו עסק, כשנפטר האב המייסד, פנו אלינו הבנים ובקשו שנסייע להם. השאלה הראשונה שהדאיגה אותם היתה – מי מהם יהיה המנכ״ל. כשיעצנו להם ששלושתם ימנכ״לו ביחד – רווח להם. יש אפילו יתרון לניהול בצוות בעולם מורכב! כמו הרכב ג׳ז, שכל אחד מתקדם לקדמת הבמה בקטע אחר של היצירה, כשמתאפשר לו להפגין יכולת ייחודית.

זה עובד! בשלב הראשון היתה ביקורת על האב ש״חשב שיחיה לנצח״, אבל היום, בפרספקטיבה של כמה שנים, ברור, שלמרות שהוא לא קבע מראש מי יעשה מה לאחר מותו, הוא הכין את בניו היטב ליום שאחרי. הוא עזר לכל אחד מהם למצוא את עצמו בתוך העסק המשפחתי ובנוסף הנחיל תרבות ארגונית ברורה ובהירה – הארגון כמשפחה! המורשת הזו היא סוד ההצלחה של העסק המשפחתי גם בדור השני.

ועכשיו עם הפנים אל העתיד – אנחנו מסייעים לשותפים להכין את הדור השלישי לכניסתו – כמובן, רק מי שירצה, לעסק המשפחתי. אנחנו מקיימים ישיבות של ההורים עם הילדים בכל הגילים, שבהן הורים מספרים לילדים על הקורה ועל המחשבות לעתיד. הצעירים מוזמנים כבר בגיל בית הספר לבוא ולסייע בעבודה, הם מכירים את ה״משפחה המורחבת״ , שכוללת את העובדים שאינם בני המשפחה.

גם כאן היתה הכנה יפה של הסבא לעניין. הוא נהג להזמין לאירועים בעסק לא רק את בניו, אלא גם את ילדיהם. כך ההיכרות עם העסק המשפחתי היתה תהליך ארוך, רך, שבו הדי אנ איי הארגוני עובר בצעדים קטנים לדורות הבאים.

כשם שלא טוב לנהל שינוי כמהפכה בכלל, כך לא טוב לטפל במעבר בין הדורות בעסק המשפחתי כתהליך קשה, מלווה בעורכי דין, באופן פורמאלי, שלעיתים קרובות מזיק יותר ממה שהוא מועיל. כולנו מכירים, כיצד חוזים, שלא רוצים לקיים אותם מופרים בקלות. לעומת זאת תרבות חזקה , עם ערכי ליבה משפחתיים מוטמעים היטב בעסק של אהבה, עזרה הדדית, הערכה הדדית, ותהליך מעבר בין דורי ארוך, רך, מתהווה, מכיל, ואוסיף – ומלווה על ידי אנשי מקצוע מן התחום הרך – ממדעי ההתנהגות – יצליח לשמור גם על המשפחה וגם על העסק.

אפשר להפוך את התורה שבעל פה גם לתורה שבכתב – אבל גם זה ברגישות ובעדינות כך שמפת הדרכים לא תפריע בעתיד לנווט בהצלחה את העסק והמשפחה במציאות משתנה. העסק המשפחתי ששומר על עקרון הארגון בהתהוות מתמדת ובהרמוניה עם הסביבה, שבתוכה הוא מתפקד – גם הסביבה העסקית וגם הסביבה המשפחתית יוכל לחיות לנצח, כשם ספרו המפורסם של ג׳ים קולינס – לנצח נבנו!

ואסיים בנימה אישית. מקווה מאוד שכך יהיה גם עם העסק שאני הקמתי שהדור הבא ישכיל לשמור עליו כך שיחיה גם לאחר מאה ועשרים השנים שלי. סימנים מעידים ראשונים גורמים לי להיות אופטימית. חלק מן הנכדים אוהבים לבוא לבלות בו, ואף לסייע בו, לשמחת כולנו!

הכותבת היא היו״ר והמנכ״ל המייסד של קבוצת פשר יועצים לניהול שהוקמה לפני 39 שנים והיא היום הפירמה הותיקה ביותר בתחומה בארץ.Edna@pasher.co.il

Posted in אסטרטגיה וניהול שינויים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *