“עדנה לימדה את האנשים המצוינים שהיו ב-CJV את הדבר הכי בסיסי – איך לדבר אחד עם השני. ובלי זה, שום דבר לא יכול לזוז ועל זה מגיע למשרד שלה ולצוות את כל השבחים ולאחל עוד הצלחות ופריצות דרך.”

מאת: יוחנן אור

להצלחה של “דרך ארץ CJV להשלים את הפרויקט On Time, On Spec and On Budget היו שותפים רבים – החל מהצוות הניהולי ועד לאחרון העובדים, אבל כל תזמורת זקוקה לייעוץ והכוונה, וכך היה גם כאן, באמצעות חברת ד”ר עדנה פשר וצוותה. יציאה לדרך: “לא הבאנו את עדנה לCJV כי הביצועים של הארגון היו מצויינים. היא באה משום שהיה שם מה לעשות בתחום הזה, של בניית היכולות המשותפות. בשלב הראשון, היא נאלצה לטפל בדברים הכי בסיסיים: איך מביאים אנשים – שכל אחד מהם מצוין בפני עצמו – להתחיל לדבר אחד עם השני. כלומר איך לחבר אחד ועוד אחד, כך שהחיבור ביניהם לא יהיה – חצי, אלא שניים וחצי. זה מה שעדנה עשתה שם לכל רוחב הארגון”. (איתמר דויטשר).

“נקודת המפנה”:                                                                                                                                                                      גרסת יוחנן אור

רוח חדשה נושבת ב-CJV, רוח של אמון מחודש בכוחם של האנשים ושל החברה לעמוד במשימתם הגדולה: השלמת הפרויקט בתקציב, בזמן ובאיכות שהיא קבעה לעצמה. לא מעט גם בעזרת עבודתן של ד”ר עדנה פשר ויסמין שיקלר, מחליטה הנהלת CJV להעביר יותר ויותר אחריות אל מנהלי דרג הביניים בתחום הביצוע – ולגייס אותם למאמץ המיוחד שעושה החברה לפתוח את שלושת השלבים הבאים – שלב 3, שלב 4 ושלב 5 – עד סוף השנה.

עדנה: אני חושבת שהייתה כאן באמת פתיחות אמיתית להשתנות תוך כדי תנועה והיפה הוא שבשום שלב לא התעייפתם מאיתנו. גם כאשר באנו אליכם ברגעים של אופוריה ואמרנו לכם – הייתם בסדר, אבל עכשיו צץ דבר חדש וצריך לטפל בו, לא גירשתם אותנו וגיליתם אותה מחויבות למחויבות, שלא חלה בה כל שחיקה ותמיד הייתם נכונים לעוד מפגש ולעוד דיון. יוחנן ועופר אומרים שהם למדו את זה בחיל האוויר ואמנם חיל האוויר הוא ארגון לומד יותר מהרבה ארגונים אחרים. אולי בגלל הרקע, אבל ללא ספק בגלל האישיות שלהם עצמם – הם הצליחו להפוך את CJV  לארגון לומד, שלא מפסיק ללמוד גם ברגע זה – וזה ללא ספק אחד מסודות ההצלחה שלו. כשהתחלנו לעבוד באוקטובר-נובמבר 2000, רוב האנשים שאיתם דיברנו, מלבד יוחנן ועופר – לא האמינו שהפרויקט יסתיים בזמן. זה היה די מדהים – וביום הפתיחה של שלב 5, אנשים באו אלי ואמרו לי – “את זוכרת שלא האמנו שנגמור בזמן? וגם לא הבנו בשביל מה צריכים להביא יועצים חיצוניים. מה הם יכולים לעזור?”. הדבר הראשון שניסינו לעשות זה ליצור מחויבות לפרויקט, שאנחנו קראנו לה “מחויבות למחויבות”, כשהכוונה היא למחייבות המשולשת לעמוד בתקציב, בזמן ובאיכות שהפרויקט לקח על עצמו. עשינו זאת במה שקראנו בשם “קפה ידע”, שם שאלנו את כולם מה צריך לעשות כדי לעמוד בלוח הזמנים.

הדבר השני שעשינו, באותם ממשקים שבהם ראינו שיש בעיות, או חריקות – הושבנו את האנשים יחד כדי שישוחחו. כך הושבנו את מחלקת הביצוע מול מחלקת התכנון, את הביצוע מול קבלני המשנה, את הביצוע והתכנון יחד מול צוות לה”ב של כח”י. בהתחלה הדבר התקבל בהסתייגות, אבל לא ויתרנו, כי במקצוע שלנו אנחנו בהחלט מאמינים שרק ארגון משוחח יכול להיות ארגון מצליח והשקענו מאמץ רב כדי להפוך את CJV לארגון משוחח. ומה שנכון לגבי מחלקות שלמות, נכון גם לגבי מנהלים בודדים. כשאנשים סיפרו לנו שיש להם בעיות עם אנשים אחרים, המרצנו אותם ללכת לשתות קפה, או לאכול צהריים עם האדם האחר, ובדרך זו ליישב קונפליקטים, הן בתוך הארגון פנימה והן ביחסים עם ממלאי התפקידים הבכירים בכח”י, או בכל ארגון אחר.

שורה תחתונה: עדנה לימדה את האנשים המצוינים שהיו ב-CJV את הדבר הכי בסיסי – איך לדבר אחד עם השני. ובלי זה, שום דבר לא יכול לזוז ועל זה מגיע למשרד שלה ולצוות את כל השבחים ולאחל לה ולמשרד עוד הצלחות ופריצות דרך..

Posted in חגיגות ה- 40 שנה לקבוצה - אוסף סיפורים.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *