חריגות חיובית

כשזה בא מבפנים – פיתוח מנהלים בשיטת חריגות חיובית APD

חריגות חיובית

מאת: אלה בן זקן

 

לקוח ותיק מאתגר אותי לקיום תהליך נוסף בארגון. אנחנו משקיעים הרבה זמן ומחשבה בהגדרת המטרה של התהליך כמו כן בדרך בה נבצע את התהליך יחד. הרבה מיילים נכתבים, תגובות, הצעות ואנחנו חוזרים שוב שוב לאותה גישה משותפת- כדי להצליח להטמיע שינוי תרבותי בארגון צריך לעבוד דרך הכוחות של העובדים. צריך להעצים ולהרחיב את מה שכבר בכל מקרה נמצא כדי לקבל אימפקט רחב.

השותפות העמוקה הנרקמת עם מנכ”ל בעל חזון מעצים, יחד עם מנהלת מש”א הנרתמת ומתרגמת את החזון לפגישות ופרקטיקות עבודה הוא מרגש במיוחד. מתהווה בנינו עבודה משותפת המייצגת את משתנו של יועץ לניהול, ברמה הגבוהה ביותר: להיות פלטפורמה לארגון להגשים את מטרותיו.

מזה כחודשיים שאנחנו בונים קהילת מנהלים במפעל תעשייתי בדרום. הדגש הפעם הוא על המנהל המפתח את עובדיו. המחשבה והמיומנות של מנהל להיות זה שדואג למנוהלים שלו, בונה איתכם חזון לשנים קדימה ומצליח על בסיס יומי בעבודה משותפת, להיות מודל ללמידה.

בתחילה איתרנו מיהם האנשים היכולים להיות מייסדי הקהילה, אלו בעלי המיומנות והתפיסה ואט אט הרחבנו את המעגל למנהלים נוספים. אנחנו מקיימים פגישות קבועות ולומדים דרך המעגל המשותף שלנו להתייעץ איך לפתח את העובדים. הקהילה שלנו בנויה מאנשים שונים, בעלי תפקידים שונים ומדרגות שונות בארגון. אולם עם כניסתנו לחדר יש בכולנו את הרצון העז להצליח במשימה ולהיות הזרזים לפיתוח עובדים בארגון.

אני סקרנית עם זאת בטוחה שנוכל לדבר בניוזלטר הבא על הצלחת המהלך. גם בשל השותפים האמיצים שאיתי: הקהילה שבנינו יחד. וגם כי התשתית של המהלך בנוי על שיטה ידועה ומוכחת הנקראת APD: adaptive positive deviance.

נשמח לספר עוד ושכפל את השיטה לארגונים ומטרות נוספים.

מוזמנים ליצור קשר.

 

Posted in ניהול ידע וחדשנות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *