ארגונים גלובלים

ייעוץ ארגוני בארגונים גלובליים \ מאת: עדי סרנגה

ארגונים גלובלים

בתפקידי כעוזרת הוראה של ד”ר עדנה פשר ויוסי פשר בקורס “ייעוץ ארגוני בארגונים גלובליים” לתואר שני בניהול באוניברסיטת בן-גוריון, נחשפתי לעולם עשיר ומרתק של ייעוץ ארגוני בהקשר הבינלאומי. הקורס השנתי, שמועבר במתכונת של סמסטר א’ בהובלת ד”ר עדנה פשר וסמסטר ב’ עם מר יוסי פשר, מציע נקודת מבט ייחודית על האתגרים והדילמות העומדים בפני יועצים ארגוניים בסביבה גלובלית מורכבת.

אחד ההיבטים המרשימים ביותר של הקורס הוא השילוב המוצלח בין תיאוריה לפרקטיקה. בזכות הניסיון העשיר של עדנה ויוסי פשר, הסטודנטים נחשפים למגוון רחב של מודלים ותיאוריות רלוונטיות, כמו תיאוריות תרבותיות, גישות לניהול שינוי ועוד. במקביל, הקורס מעמיד במרכזו מקרי בוחן ודוגמאות מעולם היועצים, באמצעות סיפורים ומקרי בוחן של עדנה ויוסי, כמו גם הרצאות אורח של אנשי שטח וניתוח אירועים מהמציאות.

מעבר להיבטים השונים שתוארו, הקורס מושפע מתפיסת עולם של תיאוריית המורכבות ומיישם אותה בדרכים שונות. כעוזרת הוראה, התרשמתי מכך שהקורס מאמץ גישה רב-ממדית וכוללנית – הן מבחינת התכנים הנלמדים והן מבחינת שיטות ההוראה. ההתמקדות אינה רק בתיאוריות ופרקטיקות מחקריות, אלא גם בקידום חשיבה ביקורתית, למידה הדדית והפריה הדדית של רעיונות. בכך מיושמת התפיסה שלמידה וידע הם תהליכים מתגלגלים ומורכבים, שאינם יכולים להגיע מכיוון אחד בלבד.

כעוזרת הוראה, נהניתי לראות את מעורבות הסטודנטיות ואת נכונותן להשתתף באופן פעיל בשיעורים. הלמידה בקורס אינה חד-כיוונית, אלא מזמנת דיאלוג, חשיבה ביקורתית והצגת עבודות ודילמות על ידי הסטודנטיות עצמן. זוהי למידה חווייתית ומעשירה, שמאפשרת לסטודנטיות לא רק לרכוש ידע תיאורטי, אלא גם לפתח כלים יישומיים לעבודתן העתידית כיועצות.

נקודה מרכזית נוספת שבלטה היא הדגש על ההקשר הישראלי בייעוץ ארגוני גלובלי. הקורס בוחן את הייחודיות של חברות ישראליות עם נוכחות בינלאומית, ואת האתגרים והיתרונות שלהן בהשוואה לחברות זרות. דבר זה מקנה רלוונטיות מיוחדת לסטודנטים הישראלים, ומכשיר אותם לעבודה בסביבה העסקית המקומית והגלובלית גם יחד.

באופן אישי, חווייתי כעוזרת הוראה בקורס הינה מלמדת ומעשירה במיוחד. אני נהנית ללמוד מהידע והניסיון העשיר של עדנה ויוסי פשר, כמו גם מהסטודנטיות והאורחים. אני מודה להם על ההזדמנות לקחת חלק פעיל בהובלת הקורס ותרומתי לתהליך הלמידה.

 
עדי סרנגה, מנהלת פרויקטים בקובצת ד”ר עדנה פשר

Posted in מנהיגות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *