אגסי חדש

פורום אגסי – מיזם חדשני בניחוח ישן של פריז במאה ה-19 / מאת: ד”ר ירון פשר

אגסי חדש

פורום אגסי, הפורום שמושך אליו אנשי אקדמיה, הגות ורוח מתקיים כבר ארבע שנים כמיזם חברתי שמטרתו להנגיש ידע אקדמי להמונים אולם ללא תיווך המוסדות האקדמיים. אז כיצד מתנהל הפורום ומה המקור שלו?

הרעיון לפורום נולד כאשר תלמידיו של פרופ’ יוסף אגסי, שהיה אולי הפילוסוף הבכיר ביותר בישראל  לפחות הידוע שבהם שפעל מאז לכתו של ישעיהו ליבוביץ’, חיפשו דרך להפיג את בדידותו לאחר שהתאלמן. אשתו יהודית בובר אגסי שהיתה נכדתו של מרטין בובר ואף היא פרופ’ לסוציולוגיה השאירה אצל אגסי חלל גדול וכך הבית בהרצליה שבו התגוררו השנים והיה כמו מעון של אצולה אקדמית מקומית הפך למוקד עליה לרגל. אחת לשבוע התקבצו תלמידיו של פרופ’ אגסי בביתו בכל יום שישי בבוקר להחליף רעיונות, ידע, להתווכח, להסכים וגם להסכים שלא להסכים. ד”ר חיים אסא שהיה היוזם של המפגשים האלה ושגם כתב עם פרופ’ אגסי שני ספרים בשנות חייו האחרונות טוען שהמפגשים הפיחו רוח חדשה באגסי ועזרו לו להתגבר על הצער והאובדן.

עם הזמן החלו להבין בפורום שכדאי לצלם את ההרצאות והדיונים המרתקים שנסובו סביבן. לצורך תיעוד המפגשים המרתקים גייסו לפורום את אלכס צייטלין, אחד הבלוגרים הפעילים ביותר בארץ כיום האחראי למיזם המצליח “באים אל הפרופסורים”. עם ערוץ יוטיוב שבו יש מעל 56 אלף מנויים ומעל מיליון צפיות בחודש הפך צייטלין את המיזם לערוץ תקשורת בסדר גודל משמעותי במרחב הדיגיטלי. ד”ר יחיאל גלבוע אחד מתלמידיו של אגסי לדוקטורט הפך למתאם הראשי של המפגשים וכך יוזמה פרטית של תלמידים שבאים ללמוד אצל מורם ורבם הפכה לאירוע תרבות שבועי שבו לוקחים חלק גם ראשי ממשלה לשעבר, ח”כים, פילוסופים, היסטוריונים, סופרים, עיתונאים ופובליציסטים.

אחרי שלוש שנים מתחילת המיזם נאלצה החבורה להיפרד מאגסי שהלך לעולמו בגיל 96 אולם המסורת נותרה בעינה והפרויקט המשיך לשנה נוספת ללא ה”אדמור”. את סלון ביתו של אגסי החליף סלון ביתו של ד”ר חיים אסא וכך מתנהל לו אחת לשבוע אחד המיזמים התרבותיים היותר מסקרנים המתקיימים בארץ בתקופה האחרונה.

אם נחשוב על המודל של הסלונים הפריזאים שרווחו בבירה הצרפתית במאות ה-17 עד ה-19 עוד כאשר המאדם פומפדור ארגנה אכסניה אינטלקטואלית עבור וולטר ודידרו בזמן שכתב את האנציקלופדיה הגדולה הרי שאין פה משהו חדש אלא חזרה לתרבות שהיתה נהוגה בעולם הרבה לפני העידן הדיגיטלי כשאנשים עדיין הקשיבו אחד לשני, נפגשו והשכילו ללמוד לעומק אחד מדברי השני ועל הדרך גם הפיצו את תורתם והנגישו אותה להמונים.

בפורום אגסי ניתן לצפות ביוטיוב בערוץ “באים אל הפרופסורים.

https://www.youtube.com/@AlexTseitlin

ראיונות שערכנו למגזין “סטטוס” עם יוזמי הפורום המוזכרים כאן ניתן גם לראות בניוזלטר “מזווית אחרת” של ינואר 2024*

תובנות רלוונטית לישראל במלחמת חרבות ברזל ממצבה של בריטניה במלחה"ע ה-II

Posted in מנהיגות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *