חריגות חיובית

קבוצת פשר מסייעת לארגונים להתמודד עם אתגרים בעזרת שיטת ה-APD \ מאת: עדי סרנגה

חריגות חיובית

בתחום הפיתוח הארגוני, שבו האתגרים נראים לרוב בלתי פתירים, מתעוררת תקווה באמצעות שיטת החריגות החיובית המותאמת (APD). קבוצת ד”ר עדנה פשר יועצים ושות’, משרד חלוצי עם 45 שנות ניסיון בייעוץ, מחקר והדרכה, רתמה את הפוטנציאל של APD לחולל שינוי משמעותי במגזרים שונים.

מקור שיטת ה-APD תמונה בתיאוריית המורכבות ומושרשת בנתונים ובמחקרי פעולה, מקור ה-APD הינו יוצא דופן. לאחר מלחמת וייטנאם, החוקרים התמודדו עם המשימה המפחידה של טיפול בתמותת ילדים עקב תת תזונה בכפרים עניים. במקום להסתמך על התערבויות חיצוניות, הם חיפשו “חריגים חיוביים” – משפחות משגשגות בתנאים שליליים זהים.

הקבוצה הטמיעה בהצלחה את שיטת ה-APD בגופים שונים בכלל הסקטורים, והוכיחה את יכולת ההסתגלות והיעילות שלה. השיטה פועלת מתוך אמונה שפתרונות לאתגרים מורכבים מוטמעים לרוב בתוך הקהילה. על ידי זיהוי אנשים או קבוצות עם אסטרטגיות ויכולות מעולות, APD עוזר לקדם ולהפיץ רעיונות חדשניים תוך טיפוח תרבות של שינוי חיובי.

שיטת ה-APD הוכיחה את יעילותה בתחומים שונים. מהתמודדות עם תחלופת עובדים גבוהה בעסקים ועד מניעת זיהומים במחלקות בבתי חולים, מייעול פגישות בחברות היי-טק ועד לשיפור ההוראה מרחוק בזמנים המאתגרים של מגיפת הקורונה, ה-APD התגלתה ככלי רב-תכליתי לשינוי טרנספורמטיבי.

בתחום החינוך, שיטת ה-APD מצאה תהודה באחד מגופי החינוך הבלתי פורמליים הגדולים בארץ, על ידי איתור והכרה של “חריגים לטובה” בתוך הארגון. קבוצת פשר חותרת לפתרונות ברי קיימא שמחלחלים לכלל הארגון. תהליך זה לא רק מטפל בבעיות ארגוניות אלא גם משרה תחושה של הגשמה עצמית, כבוד ושייכות בקרב המשתתפים.

המסקנה העולה משימוש במטודה זו היא כי אין אתגר מרתיע מדי עבור שיטת ה-APD. על ידי העצמת ארגונים לזהוי ושכפול התנהגויות סוטה חיוביות, APD סולל את הדרך לשיפורים מצטברים אך בעלי השפעה. קבוצת ד”ר עדנה פשר יועצים ושות’ ממשיכה לדגל בשיטה זו, תוך שהיא מגלמת את אמונתה כי זרעי הטרנספורמציה טמונים באנשים ובקהילות שהיא משרתת. בנוף ההולך ומתפתח של פיתוח ארגוני, APD עומדת כעדות לפוטנציאל של שינויים קטנים ביצירת השפעה מהותית ובת קיימא.

 

הכותב: עדי סרנגה, היא מנהלת פרוייקטים בקבוצת פשר

Posted in ניהול ידע וחדשנות.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *